.:: Vásárhely.ma ::.

Bolyais diadal a Sportolimpián

Az idén a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum diákjai végeztek az éremtáblázat első helyén a Kolozsváron zajlott sportolimpián.

Huszonnégy középiskola részvételével immár hetedik alkalommal rendezték meg az Erdélyi Magyar Középiskolások Sportolimpiáját. Az éremtáblázaton a Bolyai Farkas Elméleti Líceum végzett az első helyen, a vásárhelyi középiskola mérlege 13 arany-, 3 ezüst- és 3 bronzérem. A vásárhelyi középiskolásokat – edzőiken kívül – a tanintézmény három testnevelőtanára, Jakab Barna, Bálint Julianna és Wild Fridolin készítette fel. Ezzel az eredménnyel a bolyaisok megelőzték örök riválisukat, a kolozsvári báthorysokat, valamint a harmadik helyen végzett csíkszeredai Márton Áron Gimnázium tanulóit. A Maros megyét képviselő másik iskola, a II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Líceum (testnevelő tanár: Kusztos László) az előkelő 5. helyet foglalta el az éremtáblázaton három arannyal és egy ezüsttel. Az évről évre egyre szorosabbá, izgalmasabbá váló vetélkedőről az is sokat elárul, hogy míg 2022-ben nyolc iskola diáksága távozott érem nélkül, az idén mindössze egy tanintézménynek nem sikerült dobogós helyet kiharcolnia.

Kolozsváron négy napon keresztül 11 sportágban, 45 versenyszámban mérték össze tudásukat, erejüket a gimis diákok. A szervezőknek az idén is sikerült újdonságokkal előrukkolni, sakkversennyel és női lábtenisszel bővítették a kínálatot. Az időjárás is kedvezett, a több száz diák végig napsütésben és ennek megfelelő hangulatban versenyezhetett. Ez alkalommal is a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Testnevelés és Sport Karának bázisán voltak hangosak a termek és a szabadtéri pályák. Az első nap többnyire az egyéni sportok voltak a figyelem központjában, de párhuzamosan elkezdődtek a csapatjátékok csoportmérkőzései is. A rendezvénysorozatot a Bolyai Farkas és csíkszeredai Márton Áron gimnáziumok fiú kosárlabda döntője koronázta meg. A tavalyi döntőhöz hasonlóan 2023-ban is a marosvásárhelyi srácok diadalmaskodtak.
A szervezést az idén is az RMDSZ, a Communitas Alapítvány, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem, az Erdélyi Ifjúsági Sportegyesület és a Testnevelő Tanárok Országos Tanácskozása vállalta fel. Külön jó hír a győztesek számára, hogy mostantól a sportolimpia összes első helyezettje havi 450 lejes érdemösztöndíjban részesül. Ezt a szülők vagy a tanárok kell az iskoláknál kérvényezzék.